Hoşgeldiniz  

Diyanet İşleri Başkanı Tuşba’nın Kardeşlik Sofrasındaydı

Admin | 13 Haziran 2018 | Foto Galeri, Genel, Gündem, İslamiyet, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Tuşba Belediyesi’nin 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda bulunan Yusuf Ziya Yılmaz Çok Amaçlı Konferans Salonu’nda kurduğu ‘Kardeşlik Sofrası’nın konuğu olarak binlerce vatandaşla birlikte iftarını açtı.
Bir dizi programa katılmak üzere Van’a gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Tuşba Belediyesinin düzenlediği iftar programında vatandaşlarla bir araya geldi. Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün, Şehri Tuşba’da Şehr-i Ramazan sloganı ile İskele 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda bulunan Yusuf Ziya Yılmaz Çok Amaçlı Konferans Salonu’nda kurduğu ‘Kardeşlik Sofrası’na Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanı sıra, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Karataş, Tuşba Kaymakamımız Meral Uçar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, 6. Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Şahin Yenilmez, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Müftüsü Nimettullah Arvas, kamu kurum ve kuruluşlarımızın daire amirleri, STK temsilcileri ile binlerce vatandaşımız katıldı.
BAŞKAN ÖZGÖKÇE, ‘HEP BİRLİKTE KARDEŞÇE YAŞAYACAĞIZ’
Dualar eşliğinde açılan iftarın ardında bir konuşma yapan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, ‘Kardeşlik Sofrası’na iştirak eden başta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Karataş, Tuşba Kaymakamımız Meral Uçar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, 6. Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Şahin Yenilmez, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Müftüsü Nimettullah Arvas, kamu kurum ve kuruluşlarımızın daire amirleri, STK temsilcileri ve vatandaşlara teşekkür etti. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş olan bu mübarek günlere kendilerini yetiştiren Rabbimize hamdolsun diyen Başkan Özgökçe, “Allah’a hamdolsun huzur içerisinde çok güzel şekilde Ramazan ayının sonuna doğru geliyoruz. Bu 15 Temmuz Şehitler Parkımızdaki bu nezih ortamda bizlerle birlikte bulunup iftarını açan kadirşinas Vanlılara, Tuşbalılara ve siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum. Allah’a hamdolsun 2014 yılından bu yana halkımızın istekleri doğrultusunda bu cennet vatanda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle Van’da en güzel hizmetleri hep birlikte yaptık. İnşallah memleketimizde huzurun oluşması, kardeşliğin ve barışın iyi şekilde teşekkülü anlamında biz hep birlikte omuz omuza bu cennet vatanda doyasıya dua edeceğiz. Ezanları dindirmeyip, bayrağımızı indirmeyip ve vatanımızı böldürmeyip, kardeşçe yaşayacağız. Biz bu iftar sofralarımızda yüce rabbimize şükrediyoruz. Burada her birinizin mübarek Ramazan Bayramını da şimdiden tebrik ediyor,  saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.
Daha sonra bir selamlama konuşması yapan AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın Ankara’dan gelerek Tuşba Belediyesi’nin Van Gölü kıyısında Vanlılara kazandırdığı bu tesislerde Tuşbalılar ve Vanlılarla birlikte iftar açmasının kendilerine güç verdiğini anlattı.Kadin bir şehir olan Van halkının her zaman bayrağına, dinine ve milletin değerlerine sahip çıktığını dile getiren Türkmenoğlu, “Belediyelerimiz bu günde 13 ayrı ilçemizin 30 ayrı noktasında halkımıza maneviyatı yaşamak için iftar sofrası kurmuş. Bu da şehrimizin İslam şuuruyla bilinçlendiğinin göstergesidir.
VALİ ZORLUOĞLU, ‘BU YIL RAMAZAN AYI VAN’DA BİR BAŞKA GÜZELDİ’
Ramazan ayına veda etmeye hazırlandığı şu günlerde kendilerini bu kardeşlik, birlik ve beraberlik sofrasında bir araya getiren Allah’a şükür eden Van Valisi Murat Zorluoğlu, bu imkanı sağlayan ve binlerce vatandaşlarla bir araya gelmelerini sağlayan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ve belediye çalışanlarına teşekkür etti. Bu yıl Ramazan ayı sadece Tuşba ilçesinde değil Van’ın bütün ilçelerinde bir başka güzel olduğunu kaydeden Vali Zorluoğlu, “Ramazan ayı bu yıl Van’ın bütün mahallelerinde bir başka güzel idrak edildi. Vatandaşlarımız huzur ve güven içerisinde işlerine gittiler, oruçlarını tuttular,  iftarlarını açtılar, teravilerini kıldılar ve sahurlarını yaptılar. Ramazan boyunca Van’ın caddeleri kadınıyla erkeğiyle çoluk çocuğuyla cıvıl cıvıldı ve dopdoluydu. Bu güzelliklerin yaşanmasında Kur’an kursu öğreticisinden, müezzinine, imanından müftüsüne kadar bu Ramazan ayında çok üst düzey bir performans göstermişlerdir. Kendilerine huzurlarınızda teşekkürlerimi iletiyorum. Yine bu sene Van’da Ramazan ayının bir başka güzel olmasının diğer unsuru Tuşba Belediyemiz ile diğer belediyelerimizdir. Gerçekten bu yıl gerek iftar çadırlarında zenginiyle fakiriyle yaşlısıyla genciyle insanlarımız bir araya geldi. Binlerce insan aynı anda iftar çadırlarında iftarını açtı. İftardan sonra kurulan sahnelerde o eski ramazanlara bizi götüren çok çeşitli etkinliklerle eğlendik. Çok şükür bugüne kadar huzur içerisinde en ufak bir sorun yaşamadan Ramazan ayını idrak ettik. Ben belediye başkanlarımıza ve belediyelerimize teşekkür ediyorum. Çünkü bu şehir uzunca bir zamandan beri bu manada belediye hizmetlerini özlemiş bir şehirdir.  Bu sene hakikaten belediyelerimiz Ramazan etkinliklerinin nasıl yapıldığı örneklerini somut bir şekilde bizlere gösterdiler” dedi.

PROF. DR. ERBAŞ, ‘TÜRK MİLLETİ ARASINDA FİTNE SOKMA ÇABASI İÇERİSİNDE OLANLAR VAR’
Açılan iftarın ardında yemek duası yapan ve bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, Türk milleti arasında fitne sokma çabası içerisinde olan kişi ve grupların olduğu uyarısında bulundu. Bu milletin bin yıldır birlikte yaşadığının altını çizen Erbaş, “Komşuluk ilişkilerini, akrabalık ilişkilerini en üst seviyede gerçekleştirmiş. Sevgisini, saygısını, sadakatini birbirine göstermiştir. Hangi ırktan, hangi renkten, hangi dili konuşuyor oluyorsa olsun, hep birlikte birbirine gönlünü açmış. Ama birileri fitne sokarak bu birliği, beraberliği bozmak istiyor. Bizim milletimiz, gerçeği her zaman görüyor. Bu fitneyi çıkaranların kimler olduğunu da biliyor, fark ediyor, ona göre de tavrını alıyor” dedi.

Ramazan ayının birlik, beraberlik, hoşgörü ayı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ertaş, “Ramazan birlik ve beraberlik ayıdır. Hep birlikte iftar sofralarında buluşmamız, teravihlerde omuz omuza ruku etmemiz, secdeye gitmemiz, yine ramazanın sonunda bayramı idrak etmemiz, kardeşliğimizin, birliğimizin, beraberliğimizin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Buradan alacağımız mesaj şudur. Ramazan ayı, pek çok vesileyle Müslümanları nasıl bir araya getiriyorsa, ramazandan sonraki aylarda da bu birliğin, bu alışkanlığın, devam etmesi gerekiyor. Fitne, öldürmekten daha büyük bir kötülüktür, daha çirkindir. Bu millet bin yıldır birlikte yaşıyor. Komşuluk ilişkilerini, akrabalık ilişkilerini en üst seviyede gerçekleştirmiş. Hangi ırktan, hangi renkten, hangi dili konuşuyor oluyorsa olsun, hep birlikte birbirine gönlünü açmış. Ama birileri fitne sokarak bu birliği, beraberliği bozmak istiyor. Bizim milletimiz, gerçeği her zaman görüyor. Bu fitneyi çıkaranların kimler olduğunu da biliyor, fark ediyor, ona göre de tavrını alıyor” ifadelerini kullandı.

CAMİLERİMİZ, ÇOCUKLARLA CIVIL CIVIL OLSUN
Yaz döneminde Kur’an Kursları’nın açılacağını da hatırlatan Prof. Dr. Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her zaman alanda olduklarını söyledi. Erbaş, “Müftülüklerimiz, imamlarımız, Kur’an kurslarımız, vaizlerimiz her zaman sizlerle birlikte. Onlar sizin için var. Biz, sizin için varız. Siz olmazsanız kime hizmet edeceğiz. O yüzden hocalarımız her zaman sizin hizmetinizde. 25 Haziran itibariyle ‘Yaz Kur’an Kurslarımız’ başlıyor. İstiyoruz ki;  camilerimiz çocuklarla cıvıl cıvıl olsun. Yaş sınırı koymuyoruz, kim İslam’ı öğrenmek istiyorsa camilerimize koşsun, Kur’an Kurslarımıza koşsun” şeklinde konuştu.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle