Çakırtaş 5T Projelerim Van'da Hayat Bulacak - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Çakırtaş 5T Projelerim Van’da Hayat Bulacak

Admin | 01 Mayıs 2018 | Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

27. Dönem Van milletvekili aday adayı İlhami Çakırtaş, Basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda  milletvekili seçilmesi hayata geçireceği 5T projeleriyle  Şehri canlandıracağını belirtti.

İşte o projenin başlıkları ve açıklamaları

1- Tarım ve Hayancılık

Tarım ve hayvancılık şehri olan Van, Türkiye’de küçükbaş hayvancılığın başkentidir. Van dünyada eşi ve benzeri olmayan verimli yayla, mera ve arazilere sahiptir. Van’ın  lokomotif sektörü olan tarım ve hayvancılık için birçok projemiz hazır. Tarım, hayvancılık ve Gıda Bakanlığımızın hayata geçirdiği Tarıma Dayalı İhtisas Organize  Sanayi Bölgesi TDİOSB Projesi tarım ve hayvancılığın farklı alanlarında uygulanabilir. Bu kapsamda nerede hangi proje uygulanabilir? Bu sorunun cevabını çok iyi biliyoruz. Ayrıca tarım ve hayvancılık ekipmanlarının Van’da üretilmesi için gerekli altyapı çalışmalarını hazırladık.

2- Turizm

Van tarihi geçmişi, kültürel birikimi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin sayılı turizm şehirlerindendir. Van”ın 2023 turizm hedefi 1 milyonu yabancı olmak üzere  yılda 4 milyon turist ağırlamaktır. Van bu potansiyele fazlasıyla sahiptir. Van’ın geleceği geçmişinde yatıyor. Benim turizmde 1’inci önceliğim Eski Van Şehri’ni  yen,den ayağa kaldırmak olacak. Gelen turistin en az 3 gün konaklamasını sağlamak için yeni destinasyonlar üretilecek. Turizmde yapılacak çalışmalar Van Gölü havzasını  kapsayacak şekilde olacak. Gelen turist Bitlis’te tarihi eserleri ve Nemrut Krater gölünü göreceği gibi Hakkari’de de buzul gölleri ve yaylaları görecek. Turizm perspektifimiz geniş olacak

3- Ticaret

Tarihi İpekyolu’nun önemli duraklarından biri olan Van, bölgenin ticaret merkezi konumundadır. 100 yıl öncesinde kadar İngiliz, Rus ve İran konsolosluklarının, fahri  konsoloslukların ve yabancı misyon şefliklerinin olması Van’da ticaretin geçmişte de canlı olduğunu gösteriyor. Van’da ticareti canlı tutmak için Saray’da bulunan  Kapıköy’ün geliştirilmesi, Başkale’de bulunan Gelincik ve Çaldıran’da bulunan Çilli Sınır Kapısının açılması gerekir. Bu 3 kapı da tam anlamıyla işlerse Van, Türkiye’nin sayılı merkezlerinden biri olur. Van’da yeniden konsolosluklar açılır, ihracatçı birliği merkezlerden biri Van olur. Bankaların bölge müdürlükleri kurulur. Türk Eximbank şube açar. Aday gösterilir ve seçilirsem tüm mesaimi bu 2 sınır kapısının açılması için harcayacağıma söz veriyorum.

4- Trafik

Van; hava, kara ve demiryolu trafiğinde Türkiye’nin en uç noktalarından biridir. Bu durum bizleri için bir yönüyle de avantajdır. Van; hava ve kara ulaşımında Orta Asya ve Ortadoğu’ya en yakın illerden biridir. Kuzey Van Gölü Demiryolu Projesi ile Asya’yı Avrupa’ya, Van – Şırnak Karayolu Projesi ile de Orta Asya’yı Ortadoğu’ya  bağlayacağız. Van ile Erbil, Tahran, Tebris, Bakü, Erivan, Tiflis ve bazı Avrupa şehirleri arasında hava köprüsü kuracağız. Hava köprüsünü kuracak yatırımcılar hazır.  Bize düşen o kişilerin önünü açmak. Van’da şehir içi trafiğin rahatlaması için 2 şeye ihtiyaç var. Bir, şehri genişletmek, iki, tramvay projesini harekete geçirmek. Bu aynı zamanda bakanlıkların da konusudur. Bu 2 konuda ne yapılması gerektiğini gayet iyi biliyorum. Teknik detaylar konusunda yeterince bilgi sahibiyim. Bu 2 projeyi hayata geçireceğime söz veriyorum.

5- Teknoloji

2023 hedefi 1 milyon dolar ihracat olan Van bunu ancak katma değeri yüksek ürünler üreterek sağlayabilir. Yükte hafif pahada ağır ürünler üretmeliyiz. Bunu için  ihracat odaklı  sanayi bölgelerine ihtiyaç var.  Bu alanda muhakkak nitelik gerektiren bir ihtisas OSB  kuracağız. Van’da 2’inci bir üniversite kurulmasının şart  olduğuna inanıyorum. Benim hayalim Van’da bilişim ve teknoloji üniversitesinin kurulmasıdır. Gaziantep’te yakın zamanda kuruldu, Van’da niye olmasın? Yabancı  öğrencilerin de ilgisini çekecek böyle bir üniversite, Van’da nitelikli ürünlerin üretilmesini sağlayacak ve ihracata doğrudan katkısı olacak. İlhami Çakır,  bu projeler kağıtta  kalmayacağını, söyledikleri gibi uygulanıp hayata geçirileceğini dile getirdi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle