Büyükşehirden Bariyerli önlem - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Büyükşehirden Bariyerli önlem

Admin | 30 Eylül 2017 | Dünya, Foto Galeri, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

 

Yaşanabilir bir Van için geceli gündüzlü çalışan Büyükşehir Belediyesi, Van Gölü ekosistemini korumak ve derelerde meydana gelen kirlenmenin önüne geçmek için yüzer bariyer sistemini hayata geçirdi. Uygulama ile derelerden gelen evsel atıklar suyun debisine göre yükselip alçalabilen yüzer bariyerler sayesinde Van Gölü’ne ulaşamayacak. Sistem sayesinde iş gücü, zaman ve ekonomik anlamda da belediyeye büyük kazanç sağlayacak.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nca ilk olarak Akköprü Deresi’nde uygulanmaya başlayan yüzer bariyerler, Van Gölü’ne dökülen tüm derelerde hayata geçirilecek.

Ayrıca daire başkanlığı dere ıslahı çalışmaları da yaparak Van Gölü’nde dip çamuru oluşmasına neden olan dereleri temizleyecek.

Derelerde bulunan ızgara sistemlerinin bakım-onarım çalışmalarının da devam ettiğini belirten Büyükşehir yetkililerince, Kirman Deresi’nde de bariyer sistemi kurulması için çalışmaların başladığı ifade edildi.

Derelerde meydana gelen kirlenmenin büyük oranda insan kaynaklı olduğunu da ifade eden yetkililer vatandaşları dere ve diğer alanlara çöp atmamaları konusunda duyarlı davranmaya çağırdı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle