BÜYÜKŞEHİR ‘HAFİF RAYLI SİSTEM’DE İLK ADIMI ATTI - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

BÜYÜKŞEHİR ‘HAFİF RAYLI SİSTEM’DE İLK ADIMI ATTI

Admin | 20 Aralık 2017 | Dünya, Eğitim, Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van Büyükşehir Belediyesi, kentin trafik sorununu büyük ölçüde çözecek olan hafif raylı sistem ile ilgili ilk adımını attı. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Toplu Taşıma Etüd Fizibilite Değerlendirme Toplantısı ile hafif raylı sistemi tartışmaya açtıklarını söyledi.

Van’da yıllardır önemli bir gündem maddesi olan hafif raylı sitemle ilgili ilk somut adım gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi’nin 4 aydır yürüttüğü çalışmaların ilk sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Toplu Taşıma Hizmetleri (MOTAŞ) Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı yapılan fizibilite çalışmaları ile ilgili birer sunum gerçekleştirdi.

Yapılan sunumların ardından konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, kentin ulaşım ve trafik sorununu çözme noktasında kamuoyu ve halkın talepleri doğrultusunda süratli bir çalışma yaptıklarını belirtti.

“HALKIMIZIN DEĞERLENDİRMESİNE VE TARTIŞMASINA AÇIYORUM”

Vali Zorluoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız bu çalışma bir ulaşım master planı değil. Master planı çok daha uzun süren bir çalışmadır. Bu çalışma toplu taşımadan önce her ilde yapılması gereken bir çalışmadır. Bizim yaptığımız çalışma ise vatandaşımızın toplu taşıma sisteminde memnun olmamasından kaynaklı olarak, ulaşım sisteminin rehabilite edilmesi adına yapılan bir çalışmadır. Tramvayın yüksek maliyetli olduğunu gördük. Van için şuan karar vermeyeceğiz. Bu basın toplantısıyla halkımızın değerlendirmesine ve tartışmasına açıyorum. Basınımız bunu vatandaşımıza duyuracak. Biz de belediye ve valilik olarak bu sunumları internet sitelerimize koyacağız ve vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Toplu taşıma noktasında ve ulaşım konusunda Van’ın sorunları var. Vatandaşlarımız bundan menün değil. Biz bunu rahatlıkla ortaya koyuyoruz. Van’da toplu taşımda yeni bir vizyonda çözüm arıyoruz” dedi.

“Toplu taşıma sisteminin rehabilitasyonu ve ilimize yeni bir toplu taşıma soluğu getirmek belediyemizin hedefleri arasındadır” diyen Vali Zorluoğlu;

“Önümüzdeki süreçte hafif raylı sisteminin Van’da gündeme alınacağına inanıyorum. Şu anda görünen hafif raylı sistem hem çok maliyetli hem de uzun bir süreç alacak bir sistemdir. Belki kısa vadede Van için bir elektrikli otobüs ya da trambüs Malatya’daki gibi hayata geçirilebilir. Malatya gibi Van’a da trambüsün makul olacağını düşünüyorum. Hafif raylı sisteminde önümüzdeki süreçte gündemimize alacağımızı düşünüyorum. Van gibi bir şehirde yeni ulaşım sistemlerinin konuşulması ve gündem oluşturulması bizim açımızdan çok önemli. Biz Van’ın gerçek gündemlerle meşgul olmasını istiyoruz. Biz Van’da somut hizmetlerle gündeme gelmek istiyoruz. Devleti somut hizmetlerle vatandaşın gönlüne dokunacak hizmetlerle burada görünür kılmak istiyoruz. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki geldiğimiz günden bu yana vatandaşlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın çok yoğun bir desteğini aldık. Bu anlamda sizlere teşekkür ediyoruz. İnşallah bu toplantı ilimiz için hayırlara vesile olur” ifadelerini kullandı.

“ŞOFÖR ESNAFIMIZ HİÇBİR ŞEKİLDE MAĞDUR EDİLMEYECEK”

Hafif raylı sistemi uygularken kentte bulunan şoför esnafını mağdur etmeyeceklerini vurgulayan Zorluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Van’da ulaşımın rahatlaması için hangi sistem uygulanırsa uygulansın şoför esnafımız hiçbir şekilde mağdur edilmeyecek. Otobüsçü ve minibüsçü vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gereken tüm çalışmaları yapacağız. Şoför esnafımız bu konuda rahat olsun. Biz burada vatandaşın daha konforlu bir

ulaşıma kavuşmasını hedefliyoruz. Ancak bunu yaparken başka mağduriyetler ortaya çıkarmayacağız. Hangi sistem olursa olsun şoför esnafımızla birlikte adım atacağız. Toplu taşıma sadece yeni otobüslerin, yeni hatların açılması ile çözülmüyor. İlimizdeki trafik meselesinin başka boyutları var. Biz görevi devraldığımızdan bu yana sorunlar var. Elimizde sihirli değnek yok. Bizim sorunları çözme konusunda maddi sıkıntılarımız var. Sorunların azaltılması için ilk olarak parkomat sistemini hizmet açtık. Caddeler üzerindeki karmaşalara son verdik. Ara sokaklardaki karmaşayı da yeni oto parklar yaparak çözeceğiz. Yine aynı şekilde elektronik bileti hayata geçirdik. Van’ın daha önce bunu yapmadığını hayretle gördüm. Bunun çalışmasını da yaptık ve elektronik bilet başladı. Yılsonu itibariyle artık tam anlamıyla bu sisteme geçeceğiz.”

“ALTERNATİF YOLLAR GELİYOR”

Kentin trafik sorunları ile ilgili tarihi çözümler ortaya koyduklarını anlatan Zorluoğlu, “Şehirdeki kalabalığı azaltmak için yeni prestijli caddeler oluşturduk. Vatandaşın ve esnafın talebi üzerine İskele Caddesinin çift yön yapma kararı almıştık. Önümüzdeki yıl bu çalışmayı tamamlayacağız. Çalışmalar bittikten sonra şehrin rahat nefes alacağını düşünüyorum. Merkezdeki trafiği rahatlatmak adına 2018 yılı içerisinde yeni yollar yapacağız. Yeni yollarla Beşyol Mevkiindeki trafik yoğunluğu bitecek. 2018 yılında ya da 2019 yılı başlarında çalışmalarımızı tamamlayacağız” diye konuştu.

Toplantıda çevre yolu ile ilgili de konuşan Vali Murat Zorluoğlu, Çevre yolu ile ilgili ciddi bir mesai harcadıklarını kaydetti.

ÇEVRE YOLU ÇALIŞMALARI 2018’DE BAŞLIYOR

Zorluoğlu, çevreyolunun tamamlanması ile şehir içindeki trafik yoğunluğunu azalacağını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Geçen hafta bakanlık yetkilileri ile bir haftalık çalışmamız oldu. Birinci etap için çalışmalar neredeyse tamamlandı. Bakanlıktan beklentilerimiz not alındı. Yapılacak olan çalışmalarının ardından birinci etap bitecek. İnşallah önümüzdeki yıl çevre yolunun birinci etap çalışmalarının yapım işi yapılacak. Milletvekillerimizin bu konuda büyük emekleri oldu. Ankara’da sürekli dile getirildi ve çözüm arandı. Çevreyolu ile birlikte bizim şehir merkezindeki sorunumuz da çözülecek. Bizim yapacağımız çalışmalarla da trafik çok daha rahat bir hal alacak. İpekyolu bildiğiniz gibi bizim için önemli bir yoldur. Bu cadde üzerinde önemli kurumlarda yeni hizmet binaları yapılıyor. Van Emniyet Müdürlüğü bu cadde üzerinde olacak. Valilik için bu anlamda bir çalışmamız var. Van’a yakışacak bir Van hükümet konağını İpekyolu üzerinde ilimize kazandıracağız. Bunun yeri eski özel idaresi olacak. Bizim şu anda kullandığımız hükümet binasının yeri de yeşil alan ve kent meydanı olacak. Bu yönüyle önemli olan İpekyolu Caddesi çok daha güzel olacak.”

Elite World Otelde gerçekleştirilen ‘Toplu Taşıma Etüd Fizibilite Değerlendirme Toplantısı’na Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve yardımcıları, kentteki sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri katıldı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle