Büyükşehir Gevaşlı Çiftçileri Su İle Sevindirdi - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Büyükşehir Gevaşlı Çiftçileri Su İle Sevindirdi

Admin | 01 Kasım 2018 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van Büyükşehir Belediyesi, Gevaş ilçe merkezi ve mahallelerine yaklaşık 20 kilometrelik sulama kanalı, bent ile hayvan içme suyu göleti yaptı.

Tarım ve hayvancılığa büyük önem veren Van Büyükşehir Belediyesi bu alandaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Çalışmalar ile birlikte Tarımsal İşler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından Gevaş ilçesine bağlı Koçak, Kazanç, Kurultu, Yemişlik, Dilmetaş, Güzelkonak, Dereağzı, Hasbey ve Işıklar mahallelerine sulama kanalları, bentler yapılırken Abalı mahallesine ise hayvan içme suyu göleti inşa edildi. Toplamda yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda 9 köye ulaşan sulama kanalları ile 4 bin 200 dönümlük alan suyla buluşmuş oldu. Yine kanallar üzerine yapılan köprü ve geçitler ile de köylülerin ulaşımına katkı sağlandı.

Bu yıl toplamda Gevaş’a 20 kilometrelik sulama kanalı yapıldığını belirten Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan “Gevaş ilçesi tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bir yer. Tarımsal ürünleri anlamında da markaları olan bir ilçemiz. Şeker pancarı, fasulye ve seracılıkta önemli bir yere sahibiz. Biz göreve geldiğimiz günden bu yana tarımsal anlamda birçok projeye imza attık. Özelikle kayyum atamasının ardından ilçe olarak Büyükşehir Belediyesinin çok büyük desteklerini gördük. Bu yıl içeresinde birçok köyümüzün yararlanabileceği sulama kanalları yapıldı. Sadece bu yıl 20 kilometrelik sulama kanalı yapıldı. Biz desteklerinden dolayı Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’na ve ekibine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Mahallelerinin ilk kez bu şekilde bir hizmetle tanıştığını ifade eden Hasbey Mahallesi sakini İbrahim Koç “Köyümüz kuruldu kurulalı böyle bir hizmet gelmemişti. Büyükşehir Belediyesi sayesinde mahallemize tarım sulaması için kanallar yapıldı. Biz çiftçiler olarak bu yatırımdan çok memnunuz. Hem hayvanlarımız hem tarımsal ürünlerimiz suya kavuştu. Eskiden tarlalarımızı sulayamıyorduk. Şimdi su ayağımıza kadar geldi. Allah yapandan razı olsun. Allah devletimize zeval vermesin” dedi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle