Büyükşehir Dilendirilen Çocuklar İçin Harekete Geçti - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Büyükşehir Dilendirilen Çocuklar İçin Harekete Geçti

Admin | 11 Aralık 2017 | Dünya, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van Büyükşehir Belediyesi, cadde ve sokaklarda dilendirilen çocukları korumak için harekete geçti.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına bağlı zabıta ekipleri kentin farklı noktalarında dilendirilen ve çalıştırılan çocukları topladı. Çalışma kapsamında Otogar Bulvarı, Karayolları, İki Nisan, Beşyol meydanı ve kentin işlek noktalarında dilendirilen ya da cam silerken tespit edilen çok sayıda çocuk toplanarak zabıta merkezine getirildi. Dilendirilen veya çalıştırılan çocukların aileleri uyarılırken, tekrarı durumunda ise çocuklar yasa gereği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı birimlere teslim edilerek koruma altına alınacak.

Konuya ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Osman Sevinç, gerek ülkelerindeki iş savaştan kaçarak gerek çevre illerden gelerek kentte dilendirilen çok sayıda çocuk tespit ettiklerini söyledi.

Söz konusu çocukların özellikle işlek kavşaklarda dillendirildiğini belirten Sevinç, “Maalesef bu çocuklar hem kendi canlarını tehlikeye atmakta hem de sürücüler açısından ciddi tehlike oluşturmaktadırlar. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak, günden güne sayıları artan dilencilere karşı mücadele ederken, aynı zamanda vatandaşlarımızı da bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Para için hayatlarını hiçe sayan dilenci çocuk sorununun toplumsal mücadele ile aşılabileceğine inanıyoruz. Onun için de hem vatandaşlarımızdan hem de sürücülerden yardım bekliyoruz” dedi.

“ONLARIN YERİ SOKAKLAR DEĞİL, OKULLAR VE AİLELERİNİN YANIDIR”

Dilendirilen kadın ve çocuklarla ilgili sorunun ülke genelinde yaşanan bir sorun olduğu belirten Zabıta Daire Başkanı Sevinç şunları kaydetti:

“Unutmayın çocuklara para verildikçe dilenmeye devam edeceklerdir. Merhamet duygularınızla acıyarak verdiğiniz her kuruş hem onları dilenciliğe daha çok teşvik etmekte, hem de trafikte kendilerinin ve sürücülerin dikkatlerini dağıtarak kaza yapmalarına sebebiyet vermektedir. Belediyeler, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak yardım yapmaktadır. Onların yeri sokaklar değil, okullar ve ailelerinin yanıdır. Çocukların topluma kazandırılması için çalışmalarımız devam edecek.”

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle