Hoşgeldiniz  

Büyükşehir Belediyesi İle Kadem Van Temsilcisi Çocuk İstismarı Çalıştayı Düzenledi

Admin | 31 Mart 2018 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

  
Van Büyükşehir Belediyesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Van İl Temsilciliği tarafından ‘Çocuk İstismarının Nedenleri ve Koruyucu Önlemler Çalıştayı’ düzenlendi.
        Bir otelde düzenlenen ve saygı duruşu sonrası İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan çalıştayda, KADEM tanıtım filminin ardından protokol üyelerinin açılış konuşmaları gerçekleştirildi.
        Çocuk istismarının müeyyideler ile bitmeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, “Son 15 senede Türkiye’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıklar nezdinde önemli adımlar atıldı. Meydana gelen olaylar, Cumhurbaşkanımızın da bu konudaki hassasiyetleri ve talimatları neticesinde, bakanlar kurulumuzun ilgili altı bakanlığı bir araya geldi ve çok önemli bir gündem maddesi olarak konu ele alındı. Daha fazla koruyucu önlem nasıl alınır ve bu konu nasıl minimize edilir noktasında çalışmalar devam ediyor” şeklinde konuştu.
        Vali Murat Zorluoğlu’nun eşi Sevcan Zorluoğlu hanımefendi ise, çocuk istismarının çağın önde gelen sorunlarından biri haline geldiğini ve geleceği tehdit ettiğini söyledi.
        Çocuk istismarının önüne geçmek adına atılacak adımlara değinen hanımefendi Zorluoğlu;
        “Çocuk istismarı; susma, kabullenme, korkma ya da benzer gerekçelerle maalesef ülkemizde farkındalığı çok geç oluşmaya başlamış bir kavram. Yavrularımızın; akran ya da yetişkin, hemcins veya karşı cins, aile bireyleri yahut yabancı, kimden gelirse gelsin hiçbir şekilde istismara uğramasının kabul edilemeyeceği gerçeğinden hareketle; aile içerisinde, özellikle de ilk eğitmen olan annelerimizden başlayarak mahremiyet eğitimi ile bedeni  ve benliği zedeleyici tutum ve davranışlara karşı tepki gösterme konusunda hem kendimizi hem de çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz. İstismar olaylarını önlemek asıl üzerinde durulması gereken konu olmakla birlikte, bu üzücü hadiselerin yaşanması durumunda, yavrularımızın maruz kaldıkları olayı bildirebilmesi ve ailelerin aklıselim yaklaşımının sağlanabilmesi, sonrasındaki uzman desteği de asla es geçilmemelidir” dedi.
        Devletin, toplum sağlığı açısından büyük önem arz eden çocuk istismarı konusunda, ilgili bakanlığı ve alt birimleri aracılığıyla çalışmalarını titizlikle yürüttüğünü ifade eden hanımefendi Zorluoğlu şunları söyledi:
        “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı korumak ve kollamak adına bizler de ebeveynler, öğretmenler, idareciler ve sivil toplumun parçaları olarak mutlaka sorumluluk almalı ve el birliğiyle istenmeyen hadiselerin önüne geçmek için çaba sarf etmeliyiz. Bilgilendirme ve kamuoyu oluşturma misyonuyla medyamıza da bu anlamda büyük görev düştüğünü belirtmekte fayda görüyorum. Son yıllarda medyadan sıkça takip ettiğimiz kadına şiddet, çocuk istismarı ve benzer adli olaylarda vatandaşlarımızda oluşan ortak algı; hukuk sistemimizin, bu olaylarda verdiği cezaların caydırıcı olmadığı yönünde. Ancak suçu engellemeye dönük tedbirlerin, suçlara daha ağır cezalar vermeye yoğunlaşmaktan birkaç adım önde gitmesi gerektiği kanaatindeyim. Bir anne olarak, bu büyük sorunun çözümünde anahtar olarak gördüğüm tüm annelere ve anne adaylarına seslenmek istiyorum. Lütfen çocuklarınız için doğumdan itibaren yapmanız gereken her şeyi layığıyla yapın. Dünyaya getirdiğimiz her bireyin bedensel ihtiyaçları bir şekilde karşılanır. Ama çocuklarımızı şiddete dayalı olmayan ortamlarda yetiştirmeye gayret etmeli, yeterli sevgi ve ilgiyi minik yüreklerinden asla eksik etmemeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle çalıştayımızın sağlıklı nesiller için fayda getireceğine tüm kalbimle inanıyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”
        KADEM Van Temsilcisi Esma Özdemir de çocuk istismarı ve ihmalinin bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, “Son yıllarda çocuk istismarı ve ihmali giderek artmaktadır. Toplumsal sorunlarımızdan biri olan çocuk istismarı konusu üzerinde önemle, hassasiyetle durmak, ciddi eylem planları hazırlamak ve uygulamak zorundayız” ifadelerini kullandı.
        Çalıştay, Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu moderatörlüğünde; Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Özmete,  Ankara Üniversitesi  Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Pınar Uran Şenol, Adalet  Bakanlığı Mağdur Hakları Daire Başkanlığı  Sosyal Hizmet Uzmanı Pınar Özdemir ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Ergen Ünitesi Öğretim  Üyesi Dr. Burçin Çolak’ın sunumlarıyla devam etti.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle