resim
Berat Albayrak''Ekonomi Savaşında Zaferle Çıkacağız'' - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Berat Albayrak”Ekonomi Savaşında Zaferle Çıkacağız”

Admin | 14 Ağustos 2018 | Dünya, Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Döviz kurlarındaki gelişmeleri ‘açık saldırı’ olarak değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Her şeyin farkındayız” dedi.

Albayrak, piyasaları rahatlayacak önlem planlarını uygulamaya aldıklarını, alacaklarını belirterek, “Sonunda kazanan Türkiye olacak” ifadesini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, küresel düzenin ekonomi kabadayıları için meydan okuma gibi bir açıklama yaptı. Ekonomideki ‘spekülatif saldırı’ üzerine Albayrak, “Süreçten zaferle çıkacağız, sonunda kazanan Türkiye olacak” ifadelerini kullandı.

Her şeyin farkında olduklarını belirten Albayrak, piyasaları rahatlayacak önlemleri aldıklarını, almaya da devam edeceklerini kaydetti. Aksiyon planlarını uygulamaya başladıklarına dikkat çeken Bakan Albayrak, kimsenin şüphe etmemesi gerektiğini belirterek, “Zaferle çıkacağız” sözünü tekrarladı.

Hazine ve Maliye Bakanı, Türkiye’nin süreçten güçlenerek çıkacağının altını çizdi ve ekledi: “Bankalar ve BDDK ile beraber gerekli önlemleri hızlı bir şekilde aldık, alacağız.”

Albayrak ayrıca, üretilen kriz spekülasyonları hakkında ise “Mevduatlara el konulmayacak. Döviz rezervi yeterli düzeyde mevcuttur. Bu konuda bir eksiklik yok” diyerek cevap verdi.

Berat Albayrak, ‘Hesaplardaki dövizler Türk Lirası’na çevrilmeyecek. Buna ihtiyaç yok, vatandaşımızın rahatını bozacak hiçbir adımı atmayız’ diyerek sözlerini, “Piyasaları rahatlatmak amaçlı olarak bütün kurumlarımız gerekli adımları atacak. Önceki gün, geceden başlayarak aksiyon planımızı uygulamaya başladık. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek. Mevduatlara el konulmayacak” ifadeleriyle sürdürdü.

Berat Albayrak, ekonomik eylem planlarını şöyle özetledi: “Bizim yeni ekonomi yaklaşımımızın en önemli ayağını ‘bütçe disiplini’ oluşturuyor. Bütçe dışı giderler için taviz vermeyeceğiz.”

“DİNAMİKLERİMİZ GÜÇLÜ”

Albayrak son olarak, “Milli menfaatlerimizden tavizsiz bir tutum takındığımız için tek taraflı, çifte vergi uygulanıyor. Türkiye’nin ekonomi dinamikleri sağlamdır, güçlüdür. Birlik olarak oyunları bozacağız.

Her türlü savaş için hazırız. ‘Ben yaptım, oldu’ denilemez. Akşam yatıp sabah kalkınca, ‘Demir çeliğe şu kadar vergi koydum’ denilemez” diye küresel sistemin kabadayılarına meydan okudu.

“MALİ KURAL” UYGULANACAK

‘Hesaplardaki dövizler Türk Lirası’na çevrilmeyecek’ diyen Hazine ve Maliye Bakanı, “Önceki gün, geceden başlayacak aksiyon planımızı uygulamaya başladık. Piyasaları rahatlatmak amaçlı olarak bütün kurumlarımız gerekli adımları atacak. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek. Mevduatlara el konulmayacak” ifadelerini kullandı. Albayrak, ‘Ama’ vurgusu ile ekonomik eylem planlarını şöyle özetledi: “Birlik olarak oyunları bozacağız. Her türlü savaş için hazırız. Ekonomik spekülatif dedikodu ve yalanlar ile sonuna kadar hukuki alanda mücadele edilecek. Bizim yeni ekonomi yaklaşımımızın en önemli ayağını ‘bütçe disiplini’ oluşturuyor. Hedeflerimizi belirledik. Bütçe dışı giderler için taviz vermeyeceğiz. Gerekirse hedeflenen göstergeler için Mali Kural uygulayacağız.”

“ALLAH’IN İZNİYLE KAZANIRIZ”

Yatırım ve harcamaları değerlendirirken 3 başlık altında inceleyeceklerini anlatan Albayrak, “Teknolojik ya da yüksek katma değerli üretim sağlıyor mu? İhracatı artırıyor mu? Cari açığı düşürüyor mu? Bu anlayış tüm ekonomi alanlarında hakim olacak. Bu uygulamayı önemsiyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın. Sermayeye el koymak gibi bir durum söz konusu değil. Milletimizin desteği, rasyonel politikalar ve kararlı bir duruş ile bu mücadeleden Allah’ın izniyle zaferle çıkacağız. Türkiye’nin ekonomik dinamikleri sağlamdır, güçlüdür. Milli menfaatlerimizden tavizsiz bir tutum takındığımız için tek taraflı, çifte vergi uygulanıyor. ‘Ben yaptım, oldu’ denilemez. Akşam yatıp sabah kalkınca, ‘Demir çeliğe şu kadar vergi koydum’ denilemez” diye küresel sistemin kabadayılarına meydan okudu.

“MALİ KURAL” NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomik baskı için “Gerekirse mali kural uygulayabiliriz” dedi. Albayrak’ın bahsettiği mali kural, “Hem dolar hem Türk Lirası ile ticaret yapan işletmelerin belirlenen kriterler çerçevesinde hizmet vermesi” olarak açıklanabilir. Yurt içi ve yurt dışında iş yapanların, maliye politikasındaki ‘esneklik’ limitlerinin daraltılmasını ön gören mali kural, ülke dışındaki yerleşik yasal özkaynakların % 50’sini aşan işlemlerini, kriter seviyesine çekmeleri anlamı taşıyor. Mali kural, işlemlerin gereken seviyeye gelene kadar yeni işlem yapılmasına izin vermemek ile de yorumlanıyor.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle