resim
Başkan Tanış’tan Gazeteciler Günü Mesajı - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Başkan Tanış’tan Gazeteciler Günü Mesajı

Admin | 24 Temmuz 2019 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Tanış, mesajında, “Basınımızda sansürün kaldırılışının 111. yıl dönümünde, toplumsal değerlere saygıyı, kişi, aile, hak ve özgürlüklerini koruyup gözetmeyi temel görev sayarak halkın doğru bir şekilde haber alma ihtiyacını sağlayan basın mensupları ve kuruluşlarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum.” dedi.

Basının, demokrasinin temel unsuru ve güvencesi olduğunu belirten Başkan Tanış, “Kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, kamu yararını gözeten, hukukun temel ilkelerini kendilerine düstur edinen, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimi sağlayan, kamuoyu oluşturulması gibi önemli görev ve sorumlulukların yanı sıra, saydam ve katılımcı yönetimin temel aracı olan basın, şüphesiz ki toplumumuzun birlik ve beraberliğinde önemli rol oynamaktadır. Özgür ve bağımsız basın, özgür ve bağımsız toplumun garantisidir ancak basının özgürlüğü kadar objektifliği de toplumumuz için son derece faydalı ve önemlidir. Hızla ilerleyen teknolojiye paralel olarak gelişen kitle iletişim araçlarıyla gücü ve etkinliği her geçen gün biraz daha artan basın, haber verme, bilgilendirme, eğitme, eğlendirme, kültürel değerleri aktarma, denetleme, kamuoyu oluşturma gibi birçok işleve sahiptir. Basında sansür, basını bu temel işlevlerinden uzaklaştırır ve objektifliğini gölgeler. Bu çerçevede basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz Basın Bayramını ve Basında Sansürün Kaldırılışının yıl dönümünü kutluyor, gece gündüz demeden, günün her saatinde, mesai kavramı gözetmeksizin büyük özveriyle çalışan basın mensuplarına selam ve sevgilerimi iletiyorum” dedi.

    Son olarak kısa bir konuşma yapan Van TSO Avrupa Birliği Bilgi Merkezi Koordinatörü Kerem Oruç da, sözlerine ev sahipliğinden dolayı Edremit Belediyesi’ne ve Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’a teşekkür ederek başladı. Van Denizi’nin dedelerinden kendilerine miras olarak kaldığını ifade eden Oruç, “Bizlerde çocuklarımıza miras bırakacağız. Dolayısıyla Van Gölü’nün korunması ve kollanması için yapılan her etkinlik bir değerdir. Bizde bunu önemsediğimiz için bu çalışmanın içerisindeyiz” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından toplu hatıra fotoğrafının çektirilmesi ile birlikte Türkiye’nin farklı illerinden gelen gönüllü bisikletçiler, Van Gölü kirliliğine dikkat çekmek için ikinci varış noktalarını gitmek üzere pedal çevirdiler.  

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019