resim
Başkan Özgökçe: “Van’a Mutlaka Tohum Desteği Verilmeli” - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Başkan Özgökçe: “Van’a Mutlaka Tohum Desteği Verilmeli”

Admin | 10 Nisan 2020 | Dünya, Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


Dünya’da ve Türkiye’de hızla yayılan Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) nedeniyle binlerce kişi hayatını kaybederken günlük hayat da durma noktasına geldi.

Salgının olduğu ülkelerde ise ekonominin daha kötüye gitmemesi, ticari faaliyetlerin durmaması için hükümetler tarafından vatandaşlara yönelik ekonomik destek paketleri açıklanıyor. Türkiye’de de vatandaşlara yönelik sosyal ve ekonomik destekler ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar tarafından belli aralıklarla açıklanıyor.
BAKAN PAKDEMİRLİ: “21 İLDE YÜZDE 75 HİBE İLE TOHUM DESTEĞİ VERECEĞİZ”
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) nedeniyle bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesinin sağlamak için “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı” kapsamında çiftçilere 21 ilde buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik tohumlarının yüzde 75 hibe edileceğini duyurdu. Doğu Anadolu Bölgesi’nde tarım ve hayvancılık noktasında önemli bir konumda yer alan Van’ın liste dışında yer alması çiftçiler ve üreticiler tarafından tepkiye neden oldu.
BAŞKAN ÖZGÖKÇE: “TARIMA DAYALI SANAYİ GELİŞTİRİLMELİ”
Van Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı, Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgökçe, tarımın ülke ekonomisine olan katkısı, yarattığı iş gücü ve yarattığı istihdamın azımsanmayacak kadar çok olduğu belirterek, “Tarımda ülkelerin kendi kendine yeterliliğinin önemi koronavirüs salgını sebebiyle bir kez daha ispatlanmış oldu. Bu tür olağanüstü durumlarda tarımın önemi ve sağlıklı gıdaya ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu bütün ülkeler gördü. Ülkemizde de tarımın ne kadar önemli olduğu her geçen gün daha da anlaşılmaktadır. İlimizin geçim kaynaklarının başında tarım ve hayvancılık gelmektedir. İlimiz, Türkiye’de genç nüfus bakımından ilk sıralarda gelmektedir. Ayrıca ilimizdeki genç nüfusun büyük çoğunluğu işsizdir. Bu gençlere istihdam yaratmak, bu insanları üretime dahil etmek gerekir. Yeni iş alanlarının açılması ve özellikle tarıma dayalı sanayi kollarında iş imkanlarının arttırılması gerekmektedir.” Dedi.
YAZLIK EKİLİŞE UYGUN BİTKİLER DEĞERLENDİRME FORMU
İL ADI: VAN
Ürün adı İl’de işlenen toplam alan (Da) Mevcut alanlara ilave yazlık ekiliş yapılabilecek alan (Da) Son ekiliş tarihi Tohum ihtiyacı
(Kg)
Buğday 626159 4715 15 Nisan 84870
Arpa 250540 17537 15 Nisan 315670
Yonca 690436 33473 30 Nisan 133890
Korunga 248625 45850 15 Nisan 183400
Fasulye 2500 1213 15 Nisan 9700
Nohut 1926 2585 15 Nisan 25850
Mercimek 111 659 30 Nisan 6590
Silajlık Mısır 1329 4000 30 Nisan 16000
Aspir 60 1067 15 Nisan 3200

“VAN TOHUM DESTEK PAKETİNE DAHİL EDİLMELİ”
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 21 ile sağlanan hibe tohum desteğinden Van’ın da yararlanması gerektiğinin söyleyen Başkan Özgökçe, “Yukarıdaki tabloda da ilimizde yazlık ekişleri yapılan ürünler ve ekiliş yapıldığı alanlar açıkça görülmektedir. Bu verilere bakıldığında ilimizin de bu desteğe olan ihtiyacı anlaşılmaktadır. İlimizde sebze üretimi, örtü altı ve açık alanda olmak üzere her yıl üretimi artarak devam etmektedir. İlimizin, sosyal yapısı, ekonomik yapısı, iklim koşulları, coğrafi koşulların da yarattığı dezavantajlı bütün bu durumların da göz önünde bulundurularak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan tohum destek paketine dahil edilmesi gerekmekteydi.” Diye konuştu.
ÖZGÖKÇE: “İLİMİZ SİYASETÇİLERİ YETERLİ LOBİ ÇALIŞMALARI YAPMIYOR”
Çiftçilerin ve üreticilerin büyük sorunlarla baş başa kaldığını ziraat odaları olarak, taleplerin gerekli yerlere iletildiğini söyleyen Başkan Özgökçe, konuşmasının devamında “Koronavirüsün yaratmış olduğu belirsizlik çiftçilerimizi endişelendirmekte, ilimizde çiftçilikle uğraşan kişilerin yaş ortalaması her geçen gün maalesef yükselmektedir. İlimize pozitif bir ayrıcalık tanınarak bu genç nüfusu tarım ve hayvancılık alanına çekmek için yeni teşviki paketleri uygulanarak gençleri köyde tutarak üretime kazandırabiliriz. Gençler daha pratik ve daha eğitimli olduklarından, tarımsal üretim hem artacak hem de kalite yükselecektir. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ilimizdeki şubesi yılda bir iki ay açık kalmaktadır. Bu da çiftçilerimizin ihtiyacını karşılamıyor. Çiftçilerimiz ürünlerini değerinde satacağı yer bulamamaktan sıkıntı yaşıyor. Ofis sürekli açık olmadığından çiftçiler üzülerek söylüyorum birkaç un fabrikasının ellerine mahkum bırakılmış durumdadır. İlimizin siyasetçileri yeterli lobi çalışmaları yapmadığından açıklanan bu tür desteklerden ilimiz faydalanamıyor. Siyasetçilerimizin, ilimizin sorunlarına daha duyarlı davranmalarını beklemekteyiz.” Diye belirtti.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle