Başkan Aslan'dan 19 Mayıs Mesajı - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Başkan Aslan’dan 19 Mayıs Mesajı

Admin | 18 Mayıs 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

Van Organize ve Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Aslan mesajında “19 Mayıs 1919 günü Anadolu Coğrafyasındaki halkların diriliş günüdür. Züllüme ve işgale karşı başkaldırı sembolüdür.1.Dünya Savaşında hezimet yaşayan Osmanlı Devleti sahip olduğu toprakların birçoğunu kaybetti. İşgalci güçler yüzyıllardır hayal ettikleri gün onlar için gelmişti. Anadolu topraklarını çepe çevre saran işgalciler Osmanlının elinde kalan son İslam topraklarını işgal etmek için harekete geçtiler. Mebussan Meclisi işgal edilmiş, hükümet tamamen onların kontrolüne geçmişti. Batılı güçler İstanbul açıklarına donanmalarını çektiler. Son darbeyi vurmak için tüm hazırlıklarını yaptılar. İşte tam burada vatanını ve milletini düşünen bu işgali ve zulmü kabul etmeyen subaylar, aydınlar, vatanseverler harekete geçti. İstanbul’da örgütlenme imkânı bulamayan Mustafa Kemal Atatürk. Türkiye Cumhuriyeti’ni yoktan var eden, dünya tarihini sarsacak boyuttaki Kurtuluş mücadelesini bir vapurun yolculuğundan başlatmıştır.. Vatanın ve ülkenin durumunu Mustafa Kemal Atatürk Nutkun ’da şöyle özetlemiştir.
“Ulus yorgun ve yoksul bir durumda…”

  • “Hükümet, güçsüz, onursuz, korkak…”
  • “Ordunun elinden silâhları ve cephanesi alınmış…”
  • “Başsız kalmış olan ulus, karanlık ve belirsizlik içinde, olup bitecekleri bekliyor.”
  • “Komutanlar ve subaylar, genel savaşın bunca sıkıntı ve güçlükleriyle yorgun, yurdun parçalanmakta olduğunu görmekle yürekleri kan ağlıyor, kurtuluş yolu aramakta…”
  • “Ortada bir avuç Türk’ün barındığı bir ata yurdu kalmış, son olarak, bunun da paylaşılmasını sağlamak için uğraşılmakta…”
    “Böyle bir ulus, tutsak yaşamaktansa yok olsun, daha iyidir.”
  • “Öyleyse, ya bağımsızlık, ya ölüm!..”
    Evet esaret altında yaşamaktansa ölmek daha evladır.O halde “ya istiklal ,ya ölüm ”Bu şiarla Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal Atatürk Anadolu halklarını bilinçlendirmek, onları örgütlemek ve düzenli bir çalışma programı hazırlamakla yola koyuldu. Anadolu’nun bir çok yerinde toplantılar, kongreler ve tamimler düzenleyerek işgale karşı ortaya konacak mücadelenin ana portresi çizildi. Düzensiz güçlet tek çatı altında toplanarak koordinasyon sağlandı. İdari, askeri ve ekonomik tedbirler alınarak işgale karşı yekvücut olma yolunda adımlar atıldı. Bağımsızlığını, özgürlüğünü, vatan ve millet sevgisini hiç bir şeye değiştirmeyen Anadolu Halkları yeni bir önderlikle eşi benzeri olmayan bir mücadele örneği sergileyerek Vatanını işgalcilerden temizlemiştir. Bu duygularla milletin birliği ve bütünlüğü, vatanın kurtuluşu ve bölünmez bütünlüğü için ,halkın özgürlüğü ve bağımsızlığı için kendilerini feda eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitleri rahmetle minnetle yad ediyorum. Gazilerimize sağlık afiyet diliyorum.19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını Kutluyorum’dedi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle