Barzani, ABD’yi değil dostun olan Türkiye’yi dinle: Referandum tuzağına düşme! - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Barzani, ABD’yi değil dostun olan Türkiye’yi dinle: Referandum tuzağına düşme!

Admin | 16 Eylül 2017 | Dünya, Genel, Gündem, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

Başbakan Yıldırım, İsrail’in desteğini alarak referanduma kalkışan IKBY Başkanı Barzani’yi uyardı. Barzani’den aklıselim davranarak bölücü referandumu iptal etmesini isteyen Başbakan, aksi halde Türkiye’nin atacağı adımlar olduğunu belirtti.

Cuma namazını Millet Camii’nde kılan Başbakan Binali Yıldırım, cami çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, İsrail’in desteğini alarak ilan ettiği bölücü referanduma değindi.

Bölgenin başta terör olmak üzere çeşitli sorunlarının bulunduğunu ifade eden Yıldırım, referandumun krizi büyüteceğini bu bağlamda Barzani’nin geri adım etmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye olarak biz burada Sayın Mesut Barzani’ye dostça çağrı yapıyoruz: Vakit yakınken, hâlâ vakit varken bu yanlıştan dönün. Aksi halde tabii ki bölgede zaten büyük sorunlar var, PKK ile mücadele var, DAEŞ’le mücadele var ve yıllardan beri devam eden Suriye’deki iç savaş var. Bütün bunlar ortadayken yeni bir sorun alanı oluşturmak en başta orada yaşayan Kürt kardeşlerimize en büyük zararı verir, en büyük haksızlıktır” dedi.

Yol haritamız hazır

Birleşmiş Milletler’in de devreye gireceğini aktaran Başbakan Yıldırım, Barzani’nin geri adım atmaması durumunda Türkiye’nin yol haritasının hazır olduğunu ifade ederek, “Tüm iyi niyetimizle birlikte, komşu olarak yaşadığımız Irak Kürt Bölgesel Yönetimine çağrımızı tekrar ediyoruz: gelin bu sevdadan vazgeçin. Problemleriniz varsa merkezi yönetimle bunun çözümü konusunda Türkiye bugüne kadar elinden gayreti gösterdi, bundan sonra da göstermeye devam edecek. Ümit ederim aklıselim galip gelir. Biz tabii yaptırım noktasına gelmesini arzu etmeyiz ama bir akıl tutulması yaşanırsa, o noktaya da taşınırsa Türkiye’nin atacağı adımlar bellidir. Çok net olarak bunun planlaması vardır. Bunun bilinmesini isterim” değerlendirmesinde bulundu.

ABD ile sıkı pazarlık içinde

Referandumu erteleme kararı için ABD ile sıkı bir pazarlığa oturan ve daha iyi bir teklif gelirse referandumu erteleyeceklerini açıklayan Barzani, önceki gün ABD’nin Özel Temsilcisi Brett McGurk’un kendisine sunduğu teklifi yeterli bulmadı. “Şimdiye kadar, referanduma denk bir alternatif bize ulaşmadı” açıklamasında bulunan Barzani, daha önce Irak Hükümeti’ne referandumu ertelemek için belli şartlar öne sürmüştü. Bağdat Yönetimi’nin şartları kabul etmesi ve BM, BMGK, ABD gözetiminde imza altına almasını isteyen Barzani Yönetimi’nin şartları kabul edilirse bağımsızlık referandumu ile kavuşamayacağı bir güce ulaşacağı belirtiliyor.

Dinimize uygun değil

Başbakan Yıldırım, ayrıca HDP’li Aysel Tuğluk’un annesinin defin işlemleri sırasında yaşanan provokasyona da değindi. Yapılanı kınayan Yıldırım, provokatörlerin yakalanacağını dile getirerek, “Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Gözaltılar, sorgulamalar var. Tabii ki bu işin sorumluları kimse bulunacak gereği yapılacak. Burada kimsenin tereddüdü olmasın. Terörle mücadele ayrı bir şeydir. Birliğimizi, kardeşliğimizi bozmaya, bizi birbirimize düşürmeye çalışan tahriklere ve provokasyonlara asla ve asla müsamaha göstermeyiz. Bu dinimizde de kültürümüzde de geleneklerimizde de olmayan bir şeydir” şeklinde konuştu.  Diğer yandan Yıldırım, Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Görüşmede karşılıklı üst düzey temasların yoğun şekilde sürdürülmesi ve mevcut işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konularındaki ortak irade teyit edildi

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle