Hoşgeldiniz  

Bakan Yardımcısı Çiftci Balıkesir’de

Admin | 31 Mart 2018 | Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Çiftci, Balıkesir’de Esnaf ve Sanatkârlar Bilgilendirme toplantısına katıldı.

Bakan Yardımcısı Çiftci Esnaf ve Sanatkârlar Bilgilendirme Toplantıları serisinin Balıkesir toplantısına katıldı. Toplantıya; Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dinçer Orkan, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, BESOB Başkanı Fehmi Erdem, oda başkanları ve çok sayıda esnaf ve sanatkâr iştirak etti

Toplantının açılış konuşmasını yapan BESOB Başkan Fehmi Erdem, Esnaf ve sanatkar camiasına desteklerinden dolayı yetkililere teşekkür etti. Erdem:  Gümrük ve Ticaret Bakanımızla olsun, Bakan Yardımcımız ile olsun, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğümüzle olsun Ankara’da dilediğimiz zaman görüşüp sorunlarımızı iletebilmekteyiz. Bu sebeple sizlerin huzurunda her birine Balıkesir esnaf ve sanatkârlar teşkilatı adına teşekkür ediyorum. Sizlerin sayesinde küçük işletmelerin birçok sorununu çözdük.

Bunların yanında çözülmesi gereken birçok sorunumuzun da olduğu aşikârdır. Bu sorunları sizler de bizim kadar iyi bilmektesiniz. Esnaf ve sanatkârlar ülkemiz ekonomisin en geniş kesimlerinin başında gelmektedir. Bu nedenle esnaf ve sanatkârların çalışma ve refah koşullarında bir iyileşme gerçekleştirmeden toplumsal huzur ve refah açısından arzulanan noktaya gelmemiz olası değildir. Dolayısıyla esnaf ve sanatkârlar için yapılacak her türlü düzenleme ve uygulamanın olumlu sonuçları toplumun diğer tüm kesimlerine de fayda sağlayacaktır” dedi.

Esnaf hak için, adalet için gerektiğinde Ahi Evran, Şeyh Edebali, Fatih Sultan Mehmet ve Çanakkale ruhu olmak demektir

Esnaf ve sanatkârlarımızın; geleneğiyle, ahlâkıyla, disipliniyle, en önemlisi de dayanışmasıyla medeniyetimizin gelişmesinde ve ileri taşınmasında hayati bir rol oynadığını belirten Bakan Yardımcısı Çiftci, “Esnaf sosyal dayanışmanın, kardeşliğin, yardımlaşmanın muhafızı, gerektiğinde toplum içinde edebin, ahlakın koruyucusudur. Esnaf hak için, adalet için gerektiğinde Ahi Evran, Şeyh Edebali, Fatih Sultan Mehmet ve Çanakkale ruhu olmak demektir.” diye konuştu.

Esnaf ve sanatkârlarımızın hem yuvalarının bacası tütsün hem de ekmek kapıları açık kalsın diye sağlanan kredi ve destek sisteminden bahseden Bakan Yardımcısı Çiftci,” Sağlanan kredi ve destekler şimdiye dek görülmemiş boyutlara ulaşmıştır. 2002’de yıllık %47’nin üzerinde olan esnaf kredilerinin oranını %4’lere, 5’lere indirdik. 2002’de sadece 5 bin TL olan bu kredinin üst limitini 200 bin TL’ye yükselttik. Mart ayı itibariyle esnaf ve sanatkârımıza TESKOMB aracılığıyla ya da doğrudan Halk Bankasından sağlanan destek miktarımız rekor üstüne rekor kırarak 24 milyar TL’yi aşmış vaziyette. Bu kredilerden yararlanan esnaf sayısı bugün 450 bini geçmiştir. Yine esnaf ve sanatkârımıza Halk Bankası eli ile faizsiz krediler sağladık. Terörden etkilenen esnafımıza sağlanan kredilerden tutun, on binlerce esnaf ve sanatkârımızın faydalandığı 30 bin TL’lik krediye, ustalık esnaf ve sanatkarlara verilen kredilerden, geleneksel mesleklerde faaliyet gösteren esnafımıza sağlanan krediye, KOSGEB’in 50 bin TL’lik kredisinden genç girişimci esnaf ve sanatkarımıza sunulan kredilere kadar bir çok faizsiz krediyi esnaf ve sanatkârlarımızın yararına sunduk.” dedi.

Güçlü Esnaf, Güçlü Ekonominin Teminatıdır

Bakanlık ve Hükümet olarak, “Güçlü Esnaf, Güçlü Ekonominin Teminatıdır” diyerek yola çıktıklarını ifade eden Çiftci: “Yurdumuzun dört bir yanında faaliyet gösteren 1,7 milyon esnaf ve sanatkârımızın rekabet gücünü artırmak adına uzman kadrolarımızla en yeni teknolojiler ve bilimsel araştırmalardan faydalanarak strateji ve politikalar geliştiriyoruz. Bu toplantılarımız münasebetiyle sizlerin her türlü sorunlarınızı çözmek için çalışmalar yürütüyoruz. Vergi ve sosyal güvenlik de bu çalışma alanlarımızdan biridir.” diye konuştu.
Bakan Yardımcısı Çiftci bu kapsamda şimdiye kadar bu alanlarda yapılan çalışmalardan da bahsederek: “Bu düzenlemeler ve daha birçoğu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile düzenlediğimiz Esnaf ve Sanatkârlar Şuralarında alınan kararlarımızın tezahürüdür. Esnaf ve Sanatkârlar Şurasılarında esnaf kardeşlerimizin her sorunu tartışılmış, bilimsel yöntemlerle ve metotlarla masaya yatırılmıştır.” dedi.

Çiftci: “Beklentimiz siz Balıkesir esnaf ve sanatkârının söz konusu toplantıdan ve sağladığımız hizmetlerden en yüksek faydayı sağlaması ve seslerini bize duyurmasıdır.” diyerek sözlerini bitirdi.

Daha sonra Bakan Yardımcısı Çiftci Balıkesir Valiliğine, Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve AK Parti İl Başkanlığına ziyarette bulunarak, temaslarını sonlandırmış ve Balıkesir İlinden ayrıldı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle