resim
Bakan Sayan Engelsiz Yaşam Merkezinin Açılışını Yaptı - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Bakan Sayan Engelsiz Yaşam Merkezinin Açılışını Yaptı

Admin | 16 Kasım 2017 | Dünya, Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

İpekyolu Belediyesi’nin ilçemizde yaşayan yaklaşık 35.000 engelli vatandaşımızın topluma entegre olabilmeleri adına hayata geçirdiği Engelsiz Yaşam Akademisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya tarafından resmen hizmete açıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, geniş bir protokolün katılımıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada“Sosyal belediyecilik anlayışıyla hizmete geçirilen Engelsiz Yaşam Akademisi’nininsanların hayatlarına nasıl dokunduğunu, engelli vatandaşlarımızı nasıl sosyal yaşamın içine kazandırdığını hep birlikte görüyoruz” dedi.

Engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer almalarını sağlamak, sosyal hayata katılımlarında önlerindeki tüm engelleri kaldırmak bakanlık olarak temel hedefimizdir diyen Sayın Bakan, İpekyolu Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi’ni vereceği hizmet alanı nedeniyle çok anlamlı ve değerli bulduğunu vurguladı.

Vali Sayın Murat Zorluoğlu da yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak, bakanlıklarımızın destekleriyle, belediye hizmetlerinin tüm ilçelere götürülmesinin yanı sıra, dezavantajlı vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran, yaşam konforunu artıran bu tür projelere destek vereceklerini belirtti.

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk ise, İpekyolu Belediyesi olarak 4 ay gibi kısa bir zamanda atıl bir binayı, bakım onarımdan geçirerek, modern iç donanımı, bahçesi, parkı ve spor sahası ile Türkiye’de örnek bir proje olarak ortaya çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Engelsiz Yaşam Akademisi sadece engellilere hizmet veren, onları sosyal hayata topluma entegre eden bir merkez olmayıp, engelli bireylerin ailelerine de hizmet veren bir merkezdir. Ailelere kurs veren, psikolojik destek sağlayan ,uzman desteği veren, seminer düzenleyen ve engelli bireylerin ailelerinin hayatını kolaylaştıran, geliştiren bir merkezdir.” dedi.

Konuşmaların ardından Akademinin açılışı yapılarak, Sayın Bakan ve beraberindekiler Başkan Vekilimiz Cemil Öztürk ile birlikte Akademiyi gezdiler. Çalışmalar hakkında bilgi alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’ya kursiyerler tarafından yapılan kara kalem portresi hediye edildi.

Engelsiz Yaşam Akademisi’nde, Hafif Düzey Zihinsel, Öğrenme Güçlüğü, DEHB, Atipik Otizm, Bedensel, İşitme, Görme, Dil Konuşma Güçlüğü, Mikrosefali, Hidrosefali ve Özel Yetenekli bireylerimizin eğitim alacağı ve günlük 320 bireye hizmet verecek şekilde tasarlanan merkezde, Fitness Salonu, Konferans Salonu, Gündüz Bakım Evi 5-6 Yaş(EÇEM), Resim Atölyesi, Eğlence Odası, Ahşap Yakma Atölyesi, El Becerisi Atölyesi, Sabun Üretim Atölyesi, Kokulu Taş Üretim Atölyesi, Güzellik ve Saç Bakım Merkezi, Kütüphane Ve Okuma Salonu, Temel Bilgisayar Eğitimi, Halk Oyunları Kursu, Tiyatro Kursu, Müzik Kursu, Genel Eğitim Sınıfı, Danışmanlık ve Aile Eğitimi Hizmeti, Bireysel Eğitim Sınıfı, VIP

Toplantı Salonu, Veli Bekleme Odası,Sergi Alanı, Mescit, Hobi Bahçesi, Ücretsiz Servis Ulaşımı, Engelsiz Oyun Alanı hizmetleri ücretsiz olarak vatandaşlarımıza verilecek.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle