Akdoğan Umke Çalışmalarını İnceledi - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Akdoğan Umke Çalışmalarını İnceledi

Admin | 16 Ocak 2018 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Nevzat Akdoğan, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Halis Gökyer, UMKE Afet Birim Sorumlusu Ömer Erden ve eğitmenlerinden Aydoğan Kaya, tarafından UMKE çalışmaları ve araç gereçleri konusunda bilgi alarak inceleme ve denetimlerde bulundu.

112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü Komuta Kontrol Merkezi alanında Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) timlerine Ağır İklim Tipi Çadırı eğitimleri verildi.

Uzm. Dr. Nevzat Akdoğan, Yurtiçi ve yurtdışında meydana gelebilecek afet ile olağandışı durumlarda kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığımız tarafından Müdürlüğümüze tahsis edilen ağır iklim çadır ve Mobil Şişme Çadır Hastane ve Donanımlarının kurulum ve eğitim çalışmaları ilimizde gerçekleştirilmekteyiz.

Müdürlüğümüzce olası afetlere karşı hazırlık amacıyla 112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü alanında, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibin ’de yer alan eğitmenlerimiz tarafından, UMKE gönüllülerine mobil sahra hastanesi eğitimleri verildi, kurulan mobil sahra hastanesi doğal afetler ve olağan dışı durumlarda kısa sürede hazır hale getirilerek hastane haline getirilmekte.

Van Sağlık Müdürlüğü bünyesinde 180 UMKE personeli mevcut olup ve bölge illerimiz Ağrı, Hakkari, Bitlis, Muş olmak üzere toplam 350 UMKE personeli ile çalışmaktayız, 8 adet ağır iklim çadırımız mevcut 90 metrekarelik alanda 15 yatak kapasitesine sahip ayrıca 9 adet (şişme) mobil sağlık çadırı ve dekontaminasyon (sterilizasyon) ünitesi bulunmakta, Şişme çadır setlerimiz afetin ilk saatlerinde kurulumu yapılmakta, kurulumu 10 dakika süre içerisinde gerçekleşmektedir;

Ağır İklim Tipi Çadırları Afet halinde sahra hastanelerimiz tam donanımlı olarak 72 saat içerisinde hazır hale getirilmekte ve ünitelerin oluşumunun Acil, Radyoloji, Ameliyathane Yoğun Bakım ünitesi, laboratuvar ve gözlem üniteleri olarak kullanılmaktadır. Sahra Hastanelerimiz ile toplamda 90 yatak kapasitesine sahiptir şeklinde konuştu.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle