resim
AF ETMEK ALLAH'A MAHSUSTUR! - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

AF ETMEK ALLAH’A MAHSUSTUR!

Ercan ULUTAŞ | 16 Nisan 2020 | Köşe Yazıları, Yerel Haberler


Ercan ULUTAŞ
eulutas@yerelvanhaber.com

Kul olarak aciziz, hep hata eder sürekli Allah’ tan af dileriz. Kişi kişiyi af etmez, toplum olarak Allah af etsin deriz.

Af; iki harf , bir hece , kelime bile değil ama nice hayatları ters düz eder. 

Özellikle cezaevlerinde kendilerine kader mahkumu diyenlerin büyük arzuları,umutları,hayalleri…

Ülkemizde bugünlerin ağırlıklı gündemi ise genel infaz düzenlemesi .  

Bazı kesimlerin özel AF olarak adlandırdığı  yasa tasarısı haftalardır süren çalışma sonucunda muhalefet partilerin tüm engellemelerine rağmen önceki gün meclis genel kurulunda Ak Parti ve Mhp’ nin oylarıyla kabul edildi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanıp Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından da resmen yürürlüğe girdi. 

Toplamda doksan binin üzerindeki mahkumu direk veya dolaylı etkileyen yasa tasarısı sonrasında aileler sevdikleri tutsak insanlara bir şekilde kavuştu. Kimi mahkumun cezasında indirime gidilirken kimisine ise iki aylık izin verildi. 

Cezaevleri kapasitelerinin çok üzerinde bir potansiyel barındırdığı için yüzbinlerce mahkum dört duvar arasında bazen yerlerde, bazen de dönüşümlü olarak ranzalarda yatarak cezalarından bir gün daha eksiltmenin hesabını yaparken, yürürlüğe giren infaz kanunu düzenlemesi kanaatimce de çok yerinde olmuştur.

Gerek kapalı olsun, gerek açık cezaevleri olsun tıka basa mahkum doluydu.

Mahkum veya tutuklu kişilerin işledikleri suçlar kamu vicdanı açısından tabiki cezasız kalmamalı. Ancak tutuksuz yargılanması gereken kişilerin her hangi bir sakınca oluşturmadığı müddetçe tutuklu yargılanmamaları veya denetimli serbestlik müessesesi bu yasa ile birlikte daha aktif hale getirilerek bu ve benzeri sorunlara az da olsa bir çözüm getirildi.

Burada ” Adalet Mülkün Temelidir ” şiarını göz ardı etmemek gerekir.

Evrensel hukuk ilkelerini çiğnemeden öncelikle basit suçlardan başlamak kaydı ile
ceza bitiminin sınırına gelen mahkumlar aftan yararlandı. 

Bunun yanısıra; 5607 sayılı suçlar ( Sigara kaçakçılığı ve benzeri ),ihaleye fesat karıştırma,tehdit,hakaret,darp,göçmen kaçakçılığı,hırsızlık,zimmet suçları,karşılıksız çek,tahrik-taciz suçları, görevi kötüye kullanma,görev başındaki memura mukavemet, trafik gibi suçlar af kapsamına alınarak hem cezaevlerinin boşalması sağlandı hem de toplumun büyük kesimini direk veya dolaylı etkileyen bu sorun, kangrene dönüşmeden çözüme kavuşturuldu.

Halkımızın beklentilerini, duygu ve düşüncelerini dile getirmeyi üzerimize vazife olarak görüyoruz.

Son söz olarak ; Af etmek Allah’a mahsus, küçük-büyük günahları merhametlilerin en merhametlisi yüce Allah af eder inşallah. Ancak toplumsal huzur ve ihtiyaç için insanların bazen bir anlık gafleti sonucu, bazen istemeden, bazen tabiri caizse şeytana uyarak işledikleri ufak tefek suçları ise yüce devletimiz af etme kudretine sahiptir, temennimiz ise  suç oranının en aza inmesidir…

Sağlıcakla kalın

Ercan Ulutaş
16.04.2020

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle