resim
AF ETMEK ALLAH'A MAHSUS!.. - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

AF ETMEK ALLAH’A MAHSUS!..

Ercan ULUTAŞ | 30 Ağustos 2018 | Köşe Yazıları


Ercan ULUTAŞ
eulutas@yerelvanhaber.com

Kul olarak aciziz, hep hata eder sürekli Allah’ tan af dileriz. Kişi kişiyi af etmez, toplum olarak Allah af etsin deriz.

Af; iki harf ama nice hayatları ters düz eder, özellikle cezaevlerinde kendilerine kader mahkumu diyenlerin büyük arzuları,umutları,hayalleri…

Ülkemizde bugünlerin ağırlıklı gündemi AF.

Çünkü cezaevleri kapasitelerinin çok üzerinde bir potansiyel barındırdığı için yüzbinlerce mahkum dört duvar arasında bazen yerlerde, bazen de dönüşümlü olarak ranzalarda yatarak cezalarından bir gün daha eksiltmenin hesabını yapmaktadırlar.

Yakın zamanda ziyaret ettiğimiz bir cezaevinde benzer bir doluluk oranına ve manzaraya gözlerimizle şahit olduğumuz için fikirlerimiz teyide muhtaç değil.

Gerek kapalı olsun, gerek açık cezaevleri olsun tıka basa mahkum dolu.

Mahkum veya tutuklu kişilerin işledikleri suçlar kamu vicdanı açısından tabiki cezasız kalmamalı. Ancak tutuksuz yargılanması gereken kişilerin her hangi bir sakınca oluşturmadığı müddetçe tutuklu yargılanmamaları veya denetimli serbestlik müessesesi daha aktif hale getirilerek büyük soruna az da olsa bir çözüm getirilebilir.

Esas çözüm ise meclisteki partilerin uzlaşarak bir yasa etrafında AF için gerekli koşulları sağlamaları ve bu noktada toplumun beklentilerine cevap vermeleridir.

Peki hükümetin henüz gündemine gelmese bile olası Af’ tan kimler yararlanmalı?

Burada ” Adalet Mülkün Temelidir ” şiarını göz ardı etmemek gerekir.

Evrensel hukuk ilkelerini çiğnemeden öncelikle basit suçlardan başlamak kaydı ile
ceza bitiminin sınırına gelen mahkumlar aftan yararlanabilir.

Bunun yanısıra; 5607 sayılı suçlar ( Sigara kaçakçılığı ve benzeri ),ihaleye fesat karıştırma,tehdit,hakaret,darp,göçmen kaçakçılığı,hırsızlık,zimmet suçları,karşılıksız çek,tahrik-taciz suçları, görevi kötüye kullanma,görev başındaki memura mukavemet, trafik gibi suçlar af kapsamına alınarak hem cezaevlerinin boşalması sağlanır hem de toplumun büyük kesimini direk veya dolaylı etkileyen bu sorun, kangrene dönüşmeden çözüme kavuşturulur.

Halkımızın beklentilerini, duygu ve düşüncelerini dile getirmeyi üzerimize vazife olarak görüyoruz.

Son söz olarak ; Af etmek Allah’a mahsus, küçük-büyük günahları yüce Allah af eder inşallah, ancak toplumsal huzur ve ihtiyaç için insanların bazen bir anlık gafleti sonucu, bazen istemeden, bazen tabiri caizse şeytana uyarak işledikleri ufak tefek suçları ise yüce devletimiz af etme kudretine sahiptir, temennimiz ise beklentilerin gerçeğe dönüşmesidir.

Sağlıcakla kalın

Ercan Ulutaş
28.08.2018

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle