2018 VAN’IN YATIRIM YILI OLACAK! - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

2018 VAN’IN YATIRIM YILI OLACAK!

Admin | 03 Şubat 2018 | Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 değerlendirme ve 2018 yılı projelerinin tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, yeni yılın Van’ın yatırım yılı olacağını söyledi.

Elite World Van Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu Ak Parti Van Milletvekilleri Beşir Atalay, Burhan Kayatürk, Van Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ali Tekataş, gazete, televizyon ve ajans temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Zorluoğlu, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan tüm projelerde Sayın Cumhurbaşkanı ve Hükümetin büyük desteklerinin olduğunu belirtti.

ATIKSU ARITMA TESİSİ İHALESİ TAMAMLANDI

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin 2017’de büyük yatırımlar gerçekleştirdiğini kaydeden Zorluoğlu, Atık Su Arıtma Tesisi Projesi’nin Van için devrim niteliğinde olduğunu aktardı.

Zorluoğlu, uzun zamandır Van’ın gündeminde olan ancak hayata geçirilemeyen projenin ihalesini tamamladıklarını ve önümüzdeki günlerde temelini atacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Van denizi Van’ın geleceği için tartışmasız en önemli projelerden biridir. Uygulamaya aldığımızda Van’daki bütün kanalizasyonu en ileri teknolojiyle arıtacağımız ve denize bir litre suyun bile arıtılmadan gitmeyeceği bir imkana kavuşacağız. Belediye denince 4-5 kalem önemli hizmet vardır. Bizden önce burada belediye hizmeti sunanların söylemi şuydu, ‘Çok çevreci, insancıl, çevre ve insan sağlığına kıymet veriyoruz.’ Ama hizmetlere baktığımızda bu söylemleri doğrulamıyordu. Van’ın kanalizasyonunun yüzde 80’i arıtılmadan Van denizine gidiyor, çöpleri vahşi depolama biçiminde Özalp yolundaki alana terk ediliyordu. Çok sorunlu bir durum bu. Süratle bunun üzerine gittik. Projemiz bitmek üzere. Katı atık ile ilgili projemiz de önümüzdeki ay ihaleye çıkacak. Mevcut alandan enerji elde edeceğiz. Oranın rehabilitasyonu, üstünün kapatılması, yeşillendirilerek seyir tepesi olması planlanıyor. Sağlıksız alan sağlıklı alan olacak. Yeni bir çöp depolama alanı oluşturulacak. Oradan zaman içinde enerji üretilecek yeni bir alan oluşturacağız” dedi.

VAN’DA 962 KİLOMETRE YENİ YOL YAPTIK

2017 yılının Van için yol anlamında yatırım yılı olduğunu kaydeden Zorluoğlu, “Bu şehirde ilk kez bu kadar büyük bir yol hamlesi yapıldı. 2017 yılında Van’da 656 kilometresi sıcak asfalt (BSK) olmak üzere 962 kilometre yol yaptık. Bu Van tarihinde görülmemiş bir rekordur. Vatandaşımızdan çok dua aldık. Sayın vekillerin ve Cumhurbaşkanımızın destekleri çok büyük oldu. Anlımızın akı ile asfalt çalışması yaptık. 270 milyon TL harcadık. Geçen yıl 450 kilometre yol yapılmış. Biz 2017 yılında bunun iki katını yaptık. Yol yapımına yeni yılda da devam edeceğiz. Caddelerimizde bakım-onarım ve yenileme çalışmaları yaptık. 2 Nisan caddesinde de çalışma yaptık. Van’da gündem oldu. Bu çalışmalardan sonra İki Nisan Caddemiz cazibe merkezi oldu. 4 milyon TL üzerinde para harcadık. 2017 Yılında yine Hasan Bey ve Emin Paşa Caddelerinde çalışma yaptık. 2018 yılında kaldırım ve diğer eksiklerini bitireceğiz. Bu iş içinde 2 milyon TL harcadık. Ayrıca Şerefiye Caddesini de düzenledik. 3,5 km bir alanda hem yol hem kaldırım yaptık” şeklinde konuştu.

2017 yılında vektörel ilaçlamaya 3 milyon TL harcadıklarını bu rakamın 2018’de ise 7 milyon TL’yi aşabileceğini belirten Zorluoğlu, vatandaşın Van Gölü’nden daha fazla yararlanması için bu yıl sinek ve böcekle mücadelede daha etkin rol alacaklarını ifade etti.

VANLILAR BELVAN KARTLA TANIŞTI

Van’ın ulaşımına yenilikler getirdiklerini söyleyen Vali Zorluoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ulaşım ile ilgili olarak elektronik ücret toplama sistemine geçtik. 200’e yakın otobüste bu sistem var. Bu artık pratik bir yöntem. Artık para toplama işi yok. Aynı zamanda hangi durakta kim bindi, kim indi gibi bilgilere sahip oluyoruz. Önümüzdeki günlerde elde edeceğimiz bu veriler ile yeni güzergahlar planlıyoruz. Yine bu çalışma kapsamında yakında 22 akıllı durağı hizmete alacağız. Van hafif raylı sistemi tartışıyor. Fizibilite çalışmasını yaptık. Onunla ilgili süreç devam ediyor.”

OKULLARIMIZI YENİLEDİK

Van Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime çok önem verdiklerini belirten Vali Zorluoğlu, “Türkiye’nin en genç kentiyiz. Nüfusun yüzde 69’u 29 yaşın altında. Bu nedenle çoğunluğu kırsal mahallelerimizde bulunan küçük ve orta düzey 251 tane okulumuzun bakım ve onarımını yaptık. Hayvan Bakım Evini de tamamladık. Emsallerine göre çok modern bir tesis, bazı küçük eksiklerini tamamlamak için uğraşıyoruz. Bu tesis için de İlave personel alımı sürüyor. Bizzat bu konuyla ben ve eşim ilgileniyoruz. 2018 yılında orası Van’ın yüz akı hizmet alanlarından biri olacak. Ayrıca Van genelinde 13 sürekli eğitim merkezi açtık. Bunların ikisi Büyükşehir Belediyesinin diğerleri ise ilçe belediyelerinindir. Buralarda 2 bin 300 öğrencimiz eğitim görüyor. Sadece mezun öğrencilere değil lise son öğrencilerini de alarak bu sayıyı 2 bin 500’den 4 bine çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı içinde muhtaç vatandaşlara 4.5 milyon lira harcadığını vurgulayan Zorluoğlu, yeni yılda da ihtiyaç sahibi olanlara nakdi ve ayni yardımlarının artacağını belirtti.

KENT MEYDANI HEM BİZİ, HEM VANLIYI HEYECANLANDIRDI

Van’ın şehirleşme noktasında iyi bir yerde olmadığını anlatan Vali Zorluoğlu, yeni kent meydanının şehre değer katacağını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Van kent meydanı ile ilgili projemizi paylaştığımızdan beri halktan çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu çalışma belli bir noktaya gelince de vatandaşla paylaştık. Yaklaşık 25 dönümlük bir alanı kent meydanı olarak planladık. Bu alanın fizibilitesi yapıldı. Kent meydanı ilgili kanunun 73. maddesi ile kentsel dönüşüm şemsiyesi altında yapılacak. Bu proje Van için uzun yıllar hizmet verecek ve değer olacak. Buranın önemli bölümü hazine arazisidir. Bu alanda mülkü olan vatandaşlarımıza söz veriyoruz. Mal ve mülk sahibi vatandaşlarımız mağdur olmayacak. Şu anda kazandıklarından daha fazla kazanacaklar. Yakında oradaki hak sahibi vatandaşlarla görüşeceğiz. Bu proje onlara ilave katkı sağlayacak. Bir takım vatandaşlarımızın şüphelerini iletişim kurmak şartıyla kaldıracağız. Bu Van için hayati öneme haiz bir projedir. Bu proje şehrin kalbinde inşa edilecek.”

VAN KENT MÜZESİ AÇILACAK PEYNİRCİLER ÇARŞISI YENİLENECEK

Kent Müzesi projesinden de söz eden Zorluoğlu, “Eski sanat okulu yaklaşık 70 yıllık bir bina ve tescilli. Fiziki olarak iyi durumda değil ama iskeleti sağlam. Kalkınma bakanlığı ile proje yaptık. Projenin 7 milyonluk bütçesi hazır. İnsanların oturabileceği, dinlenebileceği, bir yer yapmak istiyoruz. Binanın içerisinde çok farklı konseptler de yer alacak. Ayrıntıları proje ekibiyle beraber size sunacağız. Bu çalışma 2018 yılında başlayacak ve yıl bitmeden tamamlanacaktır. Eski Van şehrini model olarak kent müzesinin bahçesine yansıtacağız. Peynirciler Çarşısı’nın bugünkü görüntüsü Van’a yakışmıyor. Kalkınma Bakanımız DAP’a telefon açıp söyledi. Peynirciler Çarşısı için yeni proje hazır. DAP’tan alınacak 3 milyon TL ile tarihine yakışır bir çarşı olacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN TURİZM SEZONU VAN’DAN START ALACAK

Geçen yıl yaklaşık 500 bin İranlının Van’ı ziyaret ettiğini söyleyen Vali Zorluoğlu, “Urartu Müzesi Van’daki önemli yatırımlardan biridir. Tamamlanması gecikmiş bir yatırım olarak görünüyordu. Kültür

ve Turizm Bakanlığı buraya gereken önemi verdi ve inşallah kısa sürede tamamlanacak. Nisan ayı içerisinde Kültür ve Turizm Bakanımız Van’ı ziyaret edecek. Bu sene 10 Nisan’da Türkiye’nin turizm sezon startı Van’dan verilecek. 2017 huzur ve güven yılı olarak Van’da güzel gelişmelere sahne oldu. Turizm bakımından Van tarihi bir yıl geçirdi ve 500 bin yabancı turist kentimizi ziyaret etti. Türkiye’de turist sayısının 31-32 milyon olduğunu söylediğimizde 500 binin ne kadar büyük rakam olduğu ortaya çıktı. Bu atılım sonucunda bakanımız da Van’dan turizm sezonuna start vereceklerini bize iletti. Olağan dışı bir şey olmazsa bakanımız Van’da turizm sezonunu ve müze açılışını yapacak. Van’ın turizm potansiyelini Türkiye’nin gündemine getirmiş olacağız” diye konuştu.

“TEKSTİL KENT’İN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ”

Hükümetin Cazibe Merkezleri Programı çerçevesinde hayata geçirilen Tekstil Kent’te bin 500 kişinin istihdam edildiğini ifade eden Zorluoğlu, “Tekstil kentte çalışanların çoğu kadın. 11 işletme var. 2 işletme daha kurulacak. Tekstil üzerine yeni yerler açılıyor. Burada 2017 yılı içerisinde vekillerimizin bakanlıkla yaptığı görüşme sonucunda 6-7 milyon ödenek aldık. Alt yapısı çok kötü bir durumdaydı. Şu an orada yaptığımız 7 milyonluk ilave yatırım ile Tekstil Kentin çehresi değişti. Yine İŞGEM bölgemiz birçok kişiye ekmek kapısı oldu. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen bu projenin tutarı 9 milyon Euro civarındadır. Bu proje de tamamlandı. Şu anda orada 700’e yakın istihdam öngörülüyor” dedi.

YILLARIN İŞİNİ AYLARA SIĞDIRDIK

Van’ın en önemli projelerinden birinin de çevre yolu projesi olduğunu hatırlatan Vali Zorluoğlu, “Çevre yolunun 1. Etabının 1/5000’lik planları 5 Ocak itibariyle Çevre Şehircilikte askıya çıktı. İtirazlar var ama makul seviyede. Dün itibariyle 1/1000 planlarda askıya çıktı. Gürpınar kısmıyla ilgili imar planı bakanlığa verildi. Bizim ve vekillerimizin takibiyle birkaç yıllık işi birkaç aya sığdırdık. 6 bin hektarlık kısmın yarısı tamamlandı. Akabinde 18. Madde uygulaması ardından da karayolları, müteahhit eliyle işe başlayacak” diye konuştu.

YENİ HÜKÜMET KONAĞI TUŞBA’DA OLACAK

Yeni Hükümet Konağı’nın Tuşba Kaymakamlığı’nın yerinde yapılacağını ve mevcut hükümet konağının ise yeşil alan olacağı müjdesini veren Zorluoğlu, “Yeni Hükümet Konağı projesi, İç İşleri Bakanlığı’nın yatırım programında var. Statik işleri ile uğraşılıyor. Bu yıl içerisinde inşaatına başlanacak. Tuşba Kaymakamlığının yerinde TOKİ eli ile yapımına başlanacak. Önünde geniş bir meydan olacak. Mevcut Hükümet Konağı yıkılacak, yerine yeşil alan yapılacak. Vanlıların nefes alacağı bir alan haline gelecek. Emniyet Müdürlüğümüze ait hizmet binaları dağınık halde bulunuyor. Bunlarla ilgili projeleri tamamlandı. Bakanlık yatırım programında var. Karayollarının İskele Caddesindeki yerine Emniyet Müdürlüğü gelecek” şeklinde konuştu.

AKDAMAR ADASINA TATLI SU GÖTÜRÜLECEK

Akdamar Adasına tatlı su götürme projelerinin de olduğunu ve bundan dolayı büyük bir heyecan yaşadığını kaydeden Zorluoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Akdamar Adasını 2017 yılında 120 bin kişi ziyaret etti. Nisan-Mayıs aylarında ada yeşil iken diğer aylarda çöl iklimi yaşanıyor. Çünkü tatlı su yok. Akdamar adasına 3,8 km hat çekmek suretiyle Kıbrıs örneğinde olduğu gibi su götürmek istiyoruz. Bunun yanı sıra Akdamar sahilde bulunan villalara, mahallelere ve jandarma komutanlığına da su götürüyoruz.”

Van’da tüm yönetici ve siyasetçilerin uyum içinde çalıştığını söyleyen Ak Parti Van Milletvekili Beşir Atalay, “Değerli valimize ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bugün burada bizde çok

memnun olduk, Van için yapılan ve yapılacak işlerin değerlendirmesi yapılıyor. Çok önemli projeler. Şunu söyleyeyim. Burada bu çalışmalar birlik ve beraberlik içinde gerçekleşiyor. Valimiz ve Belediye Başkan Vekilimiz ile yakın irtibat içerisindeyiz. Yerelde iyi çalışmalar olduğunda Ankara’da bunları takip etmekte kolay oluyor. Yapılan güzel işlerle Van derlenip toparlanıyor” dedi.

Yapılan hizmetlerin halk tarafından büyük bir takdir gördüğünü söyleyen Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk ise “Senelerdir Vanlılarda bu müthiş yatırımların hayali vardı. Şimdi gittiğimiz her yerde belediye çalışmalarını görüyoruz. Biz hamdolsun başımız dik bir şekilde dolaşıyoruz. Van her şeyin en iyisini hak ediyor” diye konuştu.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle